UVODNÍ STRÁNKA O ANDULCE
Úvodní stránka o andulkách
Andulka je snášenlivá, zvědavá a nenáročná k chovu, dají se celkem snadno ochočit, snadno se přizpůsobí změně prostředí a dobře snáší i chladné počasí. Přezimování těchto tvorečků není obtížné, snášejí i mrazy -10°C. Při nízkých teplotách je však dobré, aby měli tlustá bidla. Na tlustších bidlech si mohou nohy schovat pod peří. Jinak může docházet k omrzlinám prstů. Nejlepší je andulku umístit alespoň do sklepních prostorů, nebo voliérů potáhnout igelitem, aby se andulky vyhly přímému mrazu. Nejideálnější teplota pro přezimování je okolo -4°C.
Je to společenský papoušek, kterého můžeme chovat v párech nebo ve skupinách. Ve skupině může být lichý samec, ale nikdy samice. Přespočetná samice bude stále vyvolávat hádky a v případě hnízdění rozbije snůšku nebo dokonce i zabije mláďata jiných párů. Můžeme andulky chovat ve společné voliéře s korelami chocholatými, to jim nevadí. Neměli bychom je chovat společně s agapornisy, kteří bývají agresivní k jiným druhům papoušků a mohli by andulku zranit nebo i zabít. Což byste jako správný majitel neměl dopustit.
Andulka se dá bez problémů chovat v obyčejném bytě, pokud ji pravidelně pouštíme prolétnout ven. Ráda a často létá, pokud nemá k tomu možnost, snadno ztloustne. Bohužel právě u andulek se často stává, že svému chovateli uletí. Musíme proto před otevřením klece vždy důkladně kontrolovat, jestli jsou opravdu všechna okna zavřena. Z vlastní zkušenosti bohužel, vím, že je lepší zkontrolovat zavřevá okna a dveře radši 3-krát, než aby Vám miláček uletěl, protože venku už ji neodchytnete.
Ve srovnání s jinými papoušky mají poměrně tichý hlas. Většinou se ozývají příjemným štěbetáním, občas jsou i hlasitější, především když "nadávají" nebo volají jiného ptáka.
Někteří jedinci se naučí poměrně dobře mluvit, jiní třeba jen jedno slovo, ale někteří se neanučí vůbec. Andulky hlodají míň než jiní papoušci. Doporučuje se jim však stále dávat větvičky nebo stromovou kůru k okusování, aby nepoškodily dčevěné vybavení domu či bytu.
Některé andulky se rády koupou, ale ke koupání nepoužívají žádné nádoby, které se za tímto účelem prodávají v obchodech, ale raději si navlhčují peří v mokrém salátověm listí. Občas bychom měli andulku kropit vlažnou vodou rozprašovačem na květiny.
Moje andulka má ráda, když v létě pustím kohoutek, dám pod něj ruku a když je puštěná, tak mi sedne na dlaň a pak se taky koupá.